Odżywki na rzeźbę pozwalają osiągnąć pożądany kształt, jak i wielkość mięśni w krótszym czasie, a także dostarczają substancji, dzięki którym organizm cechuje się większą wytrzymałością. Przyczyniają się też do spalania tkanki tłuszczowej i tym samym stymulują wzrost beztłuszczowej masy mięśniowej.
Do podstawowych zalet takich odżywek należy zaliczyć: stymulację procesów anabolicznych, większą wydolność organizmu, szybciej zauważalne efekty treningu, zahamowany katabolizm oraz budowa masy mięśni pozbawionej tłuszczu.
Najczęściej odżywki te bazują na takich składnikach, jak L-karatyna, wyciąg z zielonej herbaty oraz ekstrakt z gorzkiej pomarańczy. Można do nich zaliczyć również tak zwane termogeniki, czyli substancje redukujące tkankę tłuszczową w wyniku podnoszącej się temperatury ciała. Preparaty na budowę rzeźby mogą być też bogate w aminokwasy i argininę – dzięki tym odżywkom uzupełnia się niedobory tych substancji, co zapobiega też katabolizmowi. Sportowcy, którzy chcą postawić na długi i intensywny trening powinni sięgnąć też po te suplementy, w których znajduje się tauryna, czyli aminokwas zmniejszający zmęczenie.

Previous post Cztery podstawowe grupy odżywek
Next post ODŻYWKI DLA SPORTOWCÓW