Odżywki dla sportowców cieszą się dużym zainteresowaniem. Ale główna przyczyna ich popularności niekoniecznie leży w tym, że dostarczają one wyczerpanym organizmom brakujących witamin i składników mineralnych. Dla wielu osób najważniejsze jest to, że tak zwane odżywki na masę pomagają w bardziej efektywnym rozwoju mięśni. A co tak naprawdę kryje się w odżywkach dla sportowców?
Oczywiście co odżywka, to inny skład. Można jednak wyodrębnić kilka punktów wspólnych. Przede wszystkim jest to białko – składnik główny każdej odżywki dla sportowców. To właśnie białko jest odpowiedzialny za przyrost masy mięśniowej, a więc za dobrze rozwinięte i silne mięśnie. Ale pamiętajmy o tym, że zawarte w białku aminokwasy są jednym z podstawowych budulców ludzkiego organizmu.
Niemal każda odżywka dla sportowców zawiera także glutaminę (również wpływa na rozwój mięśni), kreatynę, która wzmacnia siłę mięśni, kofeinę o właściwościach pobudzających oraz beta-alaninę, która opóźnia zmęczenie, zwiększając wydolność organizmu.

Previous post Jak wybierać odżywki?
Next post Cztery podstawowe grupy odżywek