Odżywka, w odróżnieniu od suplementu diety, jest substancją pochodzenia chemicznego. Jej zadaniem jest wspomaganie konkretnej diety o składniki, które pozwolą na rozwój masy mięśniowej. Odżywki wspomagać mają również konkretne procesy mające miejsce w organizmie przed lub po wysiłku fizycznym, dlatego tak chętnie sięgają po nie sportowcy czy kulturyści.
Odżywki stosowane są również w przypadku, kiedy w organizmie wyraźnie brak jakichkolwiek składników odżywczych. Na polskim rynku dostępne są odżywki białkowe, węglowodanowo-białkowe lub węglowodanowe. W ich składzie znaleźć można między innymi lecytynę, witaminy kreatynę, glukozę, ryboflawinę i wiele innych.
Stosowanie odżywek skutkuje przede wszystkim zwiększonym metabolizmem w obrębie mięśni, ale także szybszą regeneracją, szczególnie po dużym wysiłku fizycznym. Wpływają one również na poprawę odporności organizmu. Ich dawkowanie powinno zostać przemyślane – zależeć ono powinno od rodzaju wysiłku, intensywności ćwiczeń, jak również od codziennej diety.

Previous post Odżywki na siłę właściwości
Next post Dobór formy odżywki