Za prawidłowe pH w mięśniach odpowiada karnozyna. Jej poziom zależy z kolei od ilości beta – alaniny, czyli kwasu 3-aminopropionowego, który jest aminokwasem naturalnie występującym w organizmie człowieka, jednak w niewielkich ilościach. Przy zwiększonym wysiłku fizycznym jej poziom może być niedostateczny, dlatego też zaleca się uzupełnianie diety suplementami z beta – alaniną.
Intensywne treningi bez prawidłowego przygotowania mogą powodować zakwaszenie mięśni. Taka sytuacja często prowadzi do spadku intensywności ćwiczeń, a nawet całkowitej z nich rezygnacji. Zmniejszenie poziomu bólu po treningu oraz szybką regenerację włókien mięśniowych  można uzyskać przyjmując suplementy z beta – alaniną. Poza tym kwas 3-aminopropionowy minimalizuje zmęczenie mięśni oraz zwiększa ich siłę i wytrzymałość.
Przyjmowanie preparatów z beta – alaniną sprawia, że treningi stają się dłuższe oraz bardziej intensywne. W połączeniu z kreatyną ten aminokwas znacznie zwiększa przyrost tkanki mięśniowej oraz powoduje, że zdolność wysiłkowa jest dużo wyższa.
Zbyt mały poziom karnozyny wywołuje spadek sił, zmęczenie oraz wrażliwość na ból mięśni. W takich wypadkach warto zastosować suplementację beta – alaniną.

Previous post Odżywki proteinowe
Next post Dodatkowe działanie odżywek