Proces rzeźbienia masy mięśniowej jest wyjątkowo wymagający. Polega na redukcji tkanki tłuszczowej, którą pokryte są mięśnie. Jest to również działanie mające na celu poprawienie włókien mięśniowych, które w końcowym efekcie będą uwidocznione.
Istotną rolę na tym etapie odgrywają odżywki i suplementy diety. Aby uzyskać oczekiwane rezultaty, potrzebujemy ich w diecie nawet więcej, niż w trakcie budowania masy mięśniowej. W procesie redukcji stale towarzyszy nam ujemny bilans kalorii, przez co narażamy mięśnie na katabolizm. Dieta jest bardzo ograniczona, dlatego musimy stale uzupełniać braki witamin i minerałów koniecznych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
W pierwszej kolejności interesować nas powinny aminokwasy, ponieważ odpowiadają za regenerowanie mięśni po wysiłku fizycznym. Sięgajmy po szybko przyswajalne białko: izolat (który nie zawiera węglowodanów i tłuszczy, ale charakteryzuje się wysoką ilością białka – w granicach około 85-90%) lub hydroizobat (występuje jako białko już wstępnie strawione).
Bezpośrednio przed i po treningu powinniśmy spożywać suplementy o właściwościach atykakatabolicznych, do których zaliczamy: BCAA i glutaminę. Wykazują wysoką przyswajalność i skutecznie regenerują mięśnie. Do diety powinniśmy dołączyć również reduktory tłuszczu.

Previous post Popularne odżywki na mięśnie
Next post Jaka jest rola odżywek dla sportowców